Jak zwykle co roku dziwne wydają się nowe swary na temat pisowni najbardziej popularnego skrótu kolędowego. CMB czy KMB a może KGB? Najgorsze jest w tym wszystkim to, że dokładają swojej pseudo-mądrości kapłani i duszpasterze i pouczają jak źle można lub nie można napisać.
Przykra ta sprawa, ponieważ robi przysłowiową „wodę z mózgu”. Poniżej mnóstwo odnośników, jeśli masz ochotę postudiuj, poczytaj. Dziś pisząc w internecie trzeba posłużyć się rzetelną wiedzą, a nie wydumanymi teoriami. Szczerze, bardzo nie podoba mi się stawianie piszących te skróty w jakiejś opozycji. Piękne świadectwo o tym napisał swego czasu ks. Nowak, prof. UKSW – jest n cytowany co roku we wszystkich bardziej poczytnych portalach internetowych.
A pisze tak:
https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/lyk-teologii/art,134,dlaczego-piszemy-na-drzwiach-cmb.html

Postanowiłem i ja dodać parę faktów. Troszkę nad tym posiedziałem. Jeśli chcesz zajrzyj w każdy link, będzie to żmudna praca, ale warta uwagi.
Jeśli czytając to pomyślisz, że to wszystko nie potwierdza osób trzech Króli, Magów, itp. Zgodzę się z Tobą. Tu chodzi o coś więcej. Wdając się w takie spory i swary, zapominamy o sensie tego święta, o Objawieniu Pana wobec pogan. Zbawienie dla wszystkich, przyobiecane, spełnione!
Jeśli też na drzwiach napiszesz K+M+B to pamiętaj, że i tak tam zapukam. Wiem bowiem, że Pan Jezus urodził się i dla mnie i dla Ciebie. I jestem dziś z Ciebie bardzo dumny.

Najstarsze źródło to oczywiste Ewangelia i fragment o Mędrcach ze Wschodu, którzy łożyli dary trojakiego rodzaju;
„K” czy „C”? A może „G”? Alfabetem łacińskim czy greckim? Dwa krzyżyki czy trzy? Równoramienne, czy z pionową kreską dłuższą żeby się nie myliło z „plusem”? Na drzwiach, na futrynie, czy nad drzwiami? Tylko przy wejściu głównym, czy na każdych drzwiach w domu? Kredą białą, czy żółtą? Każdy zapis jest dobry pod warunkiem że osoba która go umieszcza zna jego sens i wie po co to robi. Bo jeśli piszę coś na drzwiach tylko dlatego że wszyscy sąsiedzi to robią, albo że w internecie ktoś napisał instrukcję, to równie dobrze mogę nie pisać nic, albo narysować sobie np. kotka, małpkę i biedronkę, oddzielonych kreseczkami. A jeśli chcę umieścić widoczny znak że zapraszam Boga do swojego domu i do swojego życia, to powinienem być świadomy tego co robię. A tak na poważnie, to jest to Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce zwana potocznie świętem Trzech Króli. Co o nich wiemy? „Kiedy Jezus narodził się w Betlejem Judzkim za panowania Heroda, do Jerozolimy przybyli ze Wschodu mędrcy.” (Mt2,1) „, a dalej „…Otworzyli swe szkatuły i ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.” (Mt2,11). Św. Mateusz nie podaje ich liczby, ani narodowości, ani że byli królami. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji (nie należy mylić z Tradycją) Kościoła liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone niczym.

Ale są też fakty historyczne, jak chociażby ten
https://www.attalus.org/translate/barbari.html
500 r. po Chr.

Filologia, językoznawstwo, historia
– Gathaspa w Excerpta Latina Barbari (dostępne w tłumaczeniu angielskim: https://www.attalus.org/translate/barbari.html) – strona 51B (aleksandryjski oryginał pocz. VI w., łac. tłumaczenie VII/VIII w.);
– Gaspar na mozaice (https://upload.wikimedia.org/wiki…/commons/8/88/Ravenna.jpg) w Bazylice Sant’Apollinare Nuovo w Rawennie (również pocz. VI w.), jednak Starowieyski podaje, że napis jest rekonstruowany (https://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/apokryfy-08.html) – punkt 6.;
– Caspar w Excerptiones Patrum wydane w serii Migne’a Patrologia Latina, tom 94. (https://www.documentacatholicaomnia.eu/…/1815-1875…) – strona 541. (VIII w.);
– Gaspar u Agnellusa z Rawenny w Liber pontificalis (https://www.documentacatholicaomnia.eu/…/0805-0846…) seria Patrologia Latina, tom 106, strona 620. (IX w.).

Znalazłem też w jednym z wątków na forum Rebelya kilka wersji błogosławieństwa kredy z XVIII w., w dwóch imię jest pisane przez C, w jednym imion nie ma wcale:
– „nomina SS. tuorum Caspari, Melchioris, Balthasaris” w Rituale Wratislaviense ad usum Romanum accommodatum (https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=15592&from=FBC) – strona 405 (1723);
– „nomina Sanctorum trium Regum Casparis, Melchioris, et Balthasaris” w Caeremoniale Fratrum Minorum S. Francisci Capucinorum Provinciae Bavaricae (https://books.google.pl/books?id=1r1IAAAAcAAJ) – strona 73. (1731);
– „Nomina Sanctorum trium Regum” w Benedictio domus in Vigilia Epiphaniae Domini, nec non in Vigilia Nativitatis, et pro festo Circumcisionis Domini (https://books.google.pl/books?id=AD5FAAAAcAAJ) – strona 9. (poł. XVIII w.).